Skip to content

28 S Taylor StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2005

Property Information

Block159
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,700
42%
Improvement Value:$210,800
58%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,891+3.4%
2024$12,464+2.6%
2023$12,142+0.7%
2022$12,062+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926