Skip to content

60 W Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1921
Public Property

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block133
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,600
40%
Improvement Value:$897,400
60%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$49,830+0.7%
2022$49,500+1.2%
2021$48,930+0.7%
2020$48,570+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 348, Page 970

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8729, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1921