Skip to content

20 Van Houten StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1896

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block134
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
44%
Improvement Value:$180,600
56%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,308+3.4%
2024$10,932+2.6%
2023$10,650+0.7%
2022$10,580+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1171, Page 1727

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 8993, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1896