Skip to content

27 S Demarest AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Jan 2, 2020

Property Information

Block134
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
54%
Improvement Value:$118,700
46%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,124+3.4%
2024$8,822+2.6%
2023$8,594+0.7%
2022$8,537+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,341DeedBook 3537, Page 412Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7757, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1926