Skip to content

24 Van Houten StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1902

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block134
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,900
54%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,754+3.4%
2024$10,397+2.6%
2023$10,129+0.7%
2022$10,062+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 1840, Page 695Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$59,333
DeedBook 8004, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1902