Skip to content

26 S Front StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block134
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,499
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
51%
Improvement Value:$126,000
49%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,004+3.4%
2024$8,706+2.6%
2023$8,481+0.7%
2022$8,425+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926