Skip to content

92 S Front StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 6, 2004

Property Information

Block137
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
57%
Improvement Value:$263,600
43%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,642+3.4%
2024$20,924+2.6%
2023$20,384+0.7%
2022$20,249+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8651, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1960