Skip to content

1 Terhune StreetBergenfield, NJ 07621

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,730,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block243
Lot17

Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$594,900
95%
Improvement Value:$33,200
5%
Total Assessment$628,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,153+3.4%
2024$21,418+2.6%
2023$20,865+0.7%
2022$20,727+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,730,000
DeedBook 5011, Page 345Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$1,390,000
DeedBook 9371, Page 62