Skip to content

42 Magnolia StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Mar 23, 2011

Property Information

Block253
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
58%
Improvement Value:$110,500
42%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,188+3.4%
2024$8,883+2.6%
2023$8,654+0.7%
2022$8,597+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 747, Page 2287

Property Built

Built

Year Built: 1926