Skip to content

113 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 9, 1998

Property Information

Block144
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
58%
Improvement Value:$129,300
42%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+3.4%
2024$10,438+2.6%
2023$10,169+0.7%
2022$10,101+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8143, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1966