Skip to content

129 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1972

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block231
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$239,900
60%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854+3.5%
2024$13,387+2.7%
2023$13,035+0.7%
2022$12,947+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972