Skip to content

52 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 4, 2014

Property Information

Block149
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
41%
Improvement Value:$245,000
59%
Total Assessment$418,400

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 1683, Page 171Recorded6/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900