Skip to content

57 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block149
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,900
48%
Improvement Value:$202,900
52%
Total Assessment$391,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,819+3.4%
2024$13,360+21.9%
2023$10,963+0.7%
2022$10,890+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,840DeedBook 4828, Page 129Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 2134, Page 1383Recorded12/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930