Skip to content

20 Columbia AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block14
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
74%
Improvement Value:$141,000
26%
Total Assessment$541,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,081+3.4%
2024$18,448+2.6%
2023$17,972+0.7%
2022$17,853+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 4261, Page 1859Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8169, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1991