Skip to content

18 Columbia AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block14
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
77%
Improvement Value:$96,300
23%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,507+3.4%
2024$14,025+2.6%
2023$13,663+0.7%
2022$13,573+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 7674, Page 972

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 7624, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1925