Skip to content

85 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block151
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
59%
Improvement Value:$118,600
41%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281+3.4%
2024$9,940+2.6%
2023$9,684+0.7%
2022$9,620+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8874, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1928