Skip to content

32 Cleveland StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block81
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
56%
Improvement Value:$137,000
44%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,987+3.4%
2024$10,622+4.8%
2023$10,132+0.7%
2022$10,065+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8641, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1930