Skip to content

100 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block158
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
52%
Improvement Value:$136,500
48%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,059+3.4%
2024$9,725+2.6%
2023$9,474+0.7%
2022$9,412+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 9145, Page 483

Property Sale

Sale
$248,300
DeedBook 8396, Page 981

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 8181, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1926