Skip to content

66 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block167
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$157,200
50%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,188+3.4%
2024$10,817+2.6%
2023$10,537+0.7%
2022$10,468+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,912DeedBook 3925, Page 1812Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 2444, Page 944Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8121, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1921