Skip to content

27 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Apr 2, 2019

Property Information

Block249
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S 3 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,014
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
30%
Improvement Value:$291,300
70%
Total Assessment$417,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,732+3.4%
2024$14,244+2.6%
2023$13,876+0.7%
2022$13,784+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926