Skip to content

20 S William StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1904

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block161
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,405
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
53%
Improvement Value:$135,100
47%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,119+3.4%
2024$9,783+2.6%
2023$9,531+0.7%
2022$9,468+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904