Skip to content

51 Legion DriveBergenfield, NJ 07621

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block161
Lot3

Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,500
80%
Improvement Value:$53,700
20%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,459+3.4%
2024$9,146+2.6%
2023$8,910+0.7%
2022$8,851+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8424, Page 322

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 8274, Page 863