Skip to content

25 Legion DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block161
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB3G2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,400
70%
Improvement Value:$112,600
30%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,050+3.4%
2024$12,617+2.6%
2023$12,291+0.7%
2022$12,210+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 3146, Page 2285Recorded1/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951