Skip to content

66 S Summit StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1931
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$837,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block164
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionCB2S 4 APT
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,353
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$246,000
55%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,730+3.4%
2024$15,209+2.6%
2023$14,816+0.7%
2022$14,718+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$837,000
Sq Ft2,353DeedBook 5621, Page 684Recorded10/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1931