Skip to content

313 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block172
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
52%
Improvement Value:$162,100
48%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,815+3.4%
2024$11,424+2.6%
2023$11,129+0.7%
2022$11,055+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8435, Page 407

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7774, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1948