Skip to content

238 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$348,500
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block173
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB1G1.5S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,707
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
57%
Improvement Value:$127,000
43%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,493+3.4%
2024$10,145+2.6%
2023$9,883+0.7%
2022$9,818+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$348,500

From:

To:

Sq Ft1,707DeedBook 1729, Page 1995Recorded8/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1946