Skip to content

248 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 12, 2015

Property Information

Block173
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
46%
Improvement Value:$179,800
54%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,703+3.4%
2024$11,314+2.9%
2023$10,993+0.7%
2022$10,920+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 1953, Page 1896Recorded6/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1966