Skip to content

212 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 9, 2003

Property Information

Block174
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
60%
Improvement Value:$102,800
40%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,987+3.4%
2024$8,689+2.6%
2023$8,464+0.7%
2022$8,408+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8575, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1954