Skip to content

114 Bogert PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block174
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB2G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
61%
Improvement Value:$109,600
39%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,802+3.4%
2024$9,476+2.6%
2023$9,232+0.7%
2022$9,171+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946