Skip to content

215 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block174
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
60%
Improvement Value:$108,300
40%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,548+3.4%
2024$9,231+2.6%
2023$8,993+0.7%
2022$8,933+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000
Sq Ft1,256DeedBook 4832, Page 1055Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1000, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1946