Skip to content

206 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block175
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,493
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,900
48%
Improvement Value:$206,100
52%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,932+3.4%
2024$13,470+2.6%
2023$13,122+0.7%
2022$13,035+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960