Skip to content

169 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block180
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
44%
Improvement Value:$221,400
56%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,946+3.4%
2024$13,483+2.6%
2023$13,135+0.7%
2022$13,048+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962