Skip to content

65 Haven AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Date
May 1, 2001

Property Information

Block191
Lot62
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,300
49%
Improvement Value:$212,600
51%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,563+3.4%
2024$14,080+2.6%
2023$13,717+0.7%
2022$13,626+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8369, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1962