Skip to content

42 Bogert PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block179
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,400
58%
Improvement Value:$106,800
42%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+3.4%
2024$8,736+2.6%
2023$8,511+0.7%
2022$8,455+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,152DeedBook 3633, Page 1229Recorded6/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951