Skip to content

100 Clinton Park DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block193
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,000
63%
Improvement Value:$107,700
37%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+3.4%
2024$10,049+2.6%
2023$9,790+0.7%
2022$9,725+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 8418, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1949