Skip to content

61 Clinton Park DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block191
Lot80
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,100
72%
Improvement Value:$77,900
28%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+3.4%
2024$9,378+2.6%
2023$9,136+0.7%
2022$9,075+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2383, Page 1827Recorded9/22/2016

Property Sale

Sale
$235,500
DeedBook 8345, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1949