Skip to content

164 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block179
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
53%
Improvement Value:$152,500
47%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,445+3.4%
2024$11,065+2.6%
2023$10,780+0.7%
2022$10,709+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook XXXXX, Page XXXXX

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 3188, Page 279Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 8508, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1946