Skip to content

186 Carlson PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block196
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
52%
Improvement Value:$152,200
48%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,107+3.4%
2024$10,738+2.6%
2023$10,461+0.7%
2022$10,392+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 521, Page 1210

Property Built

Built

Year Built: 1949