Skip to content

127 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 9, 2002

Property Information

Block17
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,900
56%
Improvement Value:$136,400
44%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,838+3.4%
2024$10,479+2.6%
2023$10,209+0.7%
2022$10,141+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 8501, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1948