Skip to content

139 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
61%
Improvement Value:$108,600
39%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+3.4%
2024$9,548+2.6%
2023$9,302+0.7%
2022$9,240+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 8612, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1948