Skip to content

245 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block45
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,300
58%
Improvement Value:$118,000
42%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+3.4%
2024$9,626+2.6%
2023$9,378+0.7%
2022$9,316+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 544, Page 964

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 8109, Page 251

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7698, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1950