Skip to content

30 Chestnut StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block45
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
62%
Improvement Value:$108,100
38%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031+3.4%
2024$9,698+2.6%
2023$9,448+0.7%
2022$9,385+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 2969, Page 1768Recorded6/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950