Skip to content

150 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1940
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$631,250
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block180
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,200
58%
Improvement Value:$117,500
42%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$6,197+7.9%
2005$5,743+6.1%
2004$5,413+3.7%
2003$5,218+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$631,250
Sq Ft1,420DeedBook 5411, Page 431Recorded1/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940