Skip to content

118 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 21, 2012

Property Information

Block180
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
54%
Improvement Value:$127,700
46%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+3.4%
2024$9,538+2.6%
2023$9,292+0.7%
2022$9,230+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 1278, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1940