Skip to content

110 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Oct 24, 1995

Property Information

Block180
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
52%
Improvement Value:$140,300
48%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,309+3.4%
2024$9,967+2.6%
2023$9,710+0.7%
2022$9,646+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 7831, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1940