Skip to content

15 Hudson StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block182
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
60%
Improvement Value:$107,600
40%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+3.4%
2024$9,241+2.6%
2023$9,003+0.7%
2022$8,943+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,260DeedBook 4071, Page 1181Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 1949, Page 350Recorded5/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1941