Skip to content

318 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block187
Lot91
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
64%
Improvement Value:$108,000
36%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+3.4%
2024$10,281+2.6%
2023$10,016+0.7%
2022$9,950+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,269DeedBook 4705, Page 805Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,269DeedBook 4671, Page 1090Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 1725, Page 2461Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 9519, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1947