Skip to content

27 Jagoe StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1938

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block183
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,700
52%
Improvement Value:$140,400
48%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,232+3.4%
2024$9,892+2.6%
2023$9,637+0.7%
2022$9,573+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938