Skip to content

321 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1968

Last Sale Price
$673,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block187
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
29%
Improvement Value:$367,400
71%
Total Assessment$515,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,192+3.4%
2024$17,589+2.6%
2023$17,135+0.7%
2022$17,021+41.3%
Property History

Property Sale

Sale
$673,000
Sq Ft2,572DeedBook 4799, Page 164Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 3648, Page 522Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,572DeedBook 3439, Page 761Recorded12/14/2019

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 1751, Page 539Recorded9/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968