Skip to content

143 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Nov 14, 2008

Property Information

Block5
Lot77
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
33%
Improvement Value:$388,900
67%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,467+3.4%
2024$19,788+2.6%
2023$19,278+0.7%
2022$19,150+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9643, Page 19

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8085, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1966